Jak pozbyć się rybików?

Spryskaj te szybkie stworzenia, aby je zabić

Podejmowanie próby pozbycia się rybików, gdy zaledwie możesz zobaczyć, jak gnają po podłodze, jest frustrującym zajęciem. Rybiki szybko biegają i często żyją w wilgotnych oraz chłodnych miejscach w domu. Żywią się prawie wszystkim są one w stanie zjeść nawet klej do tapet i oprawy książek. Walka z rybikami obejmuje dokładne sprzątanie domu oraz stosowanie właściwych produktów.

Idź sprzątać

Wytrzyj miejsca, w których najczęściej ukrywają się rybiki

  • Dbaj o czystość podłóg, bufetów i szaf w kuchni. Zwracaj szczególną uwagę na pęknięcia w miejscach zetknięcia się listew przypodłogowych z podłogą
  • Wycieraj biblioteczki, półki w szafach oraz ościeżnice i ramy okienne
  • Odkurzaj za piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, tosterem i lodówką
  • Usuwaj rupiecie z miejsc, w których je widzisz
  • Robaki te są często przynoszone do domu wraz z kartonami, meblami i materiałami budowlanymi, a więc sprawdzaj je przed wniesieniem do środka
  • Spróbuj zastosować osuszacz, który zmniejszy wilgotność i sprawi, że miejsce będzie mniej atrakcyjne
Ochrona po obwodzie

Nie pozwalaj rybikom ukrywać się w Twoim domu

dom dla rybików
  • W ciepłym klimacie rybiki mogą żyć na zewnątrz. Usuń rupiecie nagromadzone na zewnątrz domu, aby rybiki nie miały kryjówek w jego pobliżu (gruz, kamienie, stosy drewna, korę lub mierzwę)
  • Uszczelnij wszelkie pęknięcia na fundamentach i powierzchniach zewnętrznych
Był tu rybik

Charakterystyczne oznaki inwazji

Rybiki są tak szybkie, że czasami po prostu nie można ich zauważyć. Oznaki inwazji obejmują żółte plamy występujące zwłaszcza na płótnach lub stronach w książkach oraz nieregularne znaki pozostawiane przez nie po jedzeniu, które wyglądają jak symbole wyryte na powierzchniach.

Czy wiesz, że...?
Rybiki mogą przeżyć kilka miesięcy bez pożywienia. Właśnie dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich działań w miejscu, w którym zauważony został jeden osobnik — zanim osiedlą się one na stałe w Twoim domu!