Jakie rodzaje mrówek wyróżniamy?

MRÓWKI GRUPUJE SIĘ WEDŁUG ZACHOWAŃ, A TAKŻE JAKO GATUNKI

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów mrówek. Z uwagi na to, że występuje aż tak dużo gatunków tych owadów, niektórzy eksperci klasyfikują je na podstawie ich zachowań. W domu oraz wokół niego można znaleźć dwie główne grupy mrówek: mrówki domowe oraz mrówki budujące kopce. Mrówki domowe często tworzą szlaki prowadzące do i od jedzenia lub wody. Jeżeli próbujesz zwalczyć właśnie te mrówki, ważne jest, aby zniszczyć ich szlak oraz gniazdo (które często znajduje się na zewnątrz). Mrówki budujące gniazda żyją głównie na zewnątrz, a ich gniazda mogą być niewidoczne na Twoim terenie. Występują jeszcze dwa rodzaje mrówek, które są tak unikalne, że określono dla nich ich własne kategorie: gmachówki i mrówki ogniste.

Jak wyglądają mrówki?

Cechy wyróżniające

Mrówki występują we wszelkich rozmiarach i kolorach. Wyglądają jak osa bez skrzydeł, lecz tylko niewielka ich ilość posiada żądła (za wyjątkiem mrówki ognistej). Jeżeli przyjrzysz się z bliska ciału mrówki, zobaczysz także jeden lub dwa garby w wąskim obszarze między ostatnimi dwoma segmentami. Mrówki mają te garby, a osy nie. Czułki mrówek są z kolei zgięte lub „zakręcone”.

Poznaj mrówki

Mrówki domowe

Mrówki domowe zakładają gniazda w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Budują one często swoje kolonie w pobliżu domu, ukrywając je w ziemi, pod przedmiotami leżącymi na ziemi lub w samym domu. Gdy dostaną się do środka, można je zwykle zobaczyć, jak podążają „niewidocznym szlakiem” w stronę źródła jedzenia lub wody. Mogą one zanieczyścić żywność.

Mrówki budujące kopce

Mrówki budujące kopce, które spotyka się na zewnątrz, mogą również wejść do środka w poszukiwaniu jedzenia i wody. Budują one swoje kopce w trawnikach, miejscach pokrytych mierzwą oraz wzdłuż chodników, patio, tarasów i fundamentów. Zwalczanie mrówek budujących kopce na zewnątrz ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania kontroli nad nimi.

Gmachówki

Gmachówki tworzą gniazda w ścianach, na strychach oraz w gnijącym drewnie lub drewnie uszkodzonym przez wodę. Jeśli chodzi o miejsca na zewnątrz domu, ich gniazda można często znaleźć w szopach, drewnie opałowym, na tarasach, w pniach drzew, rynnach i na podbitkach. Nie jedzą drewna, lecz budują w nim gniazda i tunele powodujące jego dalsze butwienie. Gmachówki mogą Cię ukąsić, jeżeli będziesz próbować je podnieść, jednak ich ukąszenia nie są aż tak bolesne, jak użądlenie przez mrówkę ognistą.

Mrówki ogniste

Mrówki ogniste to specjalny rodzaj mrówek budujących kopce, który zwykle tworzy gniazda na zewnątrz. Mrówki te gryzą, ale także posiadają na odwłoku żądło, za pomocą którego wstrzykują jad we wszystko, co zakłóca spokój ich lub ich gniazda. Użądlenie przez te mrówki jest dość bolesne, a użądlenie przez kilka mrówek może wymagać pomocy lekarskiej.

Ciągle czujesz obecność mrówek?
identyfikator robaka
Skorzystaj z naszego narzędzia do identyfikowania robaków, aby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju mrówkami masz do czynienia.