Jakie wyróżniamy rodzaje pająków?

Długa historia. Wyróżniamy ponad 3000 gatunków!

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów pająków — w samych Stanach Zjednoczonych znaleziono ponad 3000 gatunków! Klasyfikuje się je często, wykorzystując popularne nazwy grup. Chociaż wszytkie pająki są jadowite, tylko kilka z nich może powodować bolesne i niebezpieczne ukąszenia. Większość pająków nie jest w ogóle szkodliwa dla człowieka ani mienia.

Jak wyglądają pająki?

Cechy wyróżniające

  1. Wszystkie pająki mają 8 nóg (1)
  2. Dwa odcinki ciała, głowotułów (2) i odwłok (3)
  3. Osobniki męskie są zwykle mniejsze i mają inny kolor niż damskie
  4. samice
Poznaj pająki

Istnieje zbyt wiele gatunków pająków, aby można było wymienić je w tym miejscu, jednak poniżej przedstawiono kilka bardziej popularnych grup :

Pająki pogońcowate

Pająki pogońcowate to duzi, owłosieni i zwinni łowcy o niewiarygodnym wzroku, którzy nie budują sieci w celu łapania ofiar. Występują zwykle na ziemi lub w podziemnych norach. Mimo że są jadowite, objawy ich ukąszenia są zwykle łagodne.

Pająki skakunowate

Pająki skakunowate to największa rodzina pająków, do której należy około 13% wszystkich gatunków. Są to grube osobniki o małej długości ciała, które zwykle poruszają się dość wolno, jednak są one znane ze skakania z niezwykłą zwinnością, co ma miejsce zwykle podczas polowania.

Pająki worczakowate

Pająki worczakowate mieszkają zwykle pod kamieniami, liśćmi, kłodami drewna i innymi przedmiotami leżącymi na ziemi, i rzadko opuszczają swoje siedliska, gdy chcą udać się na polowanie. Mają zwykle czerwony lub szaro-brązowy kolor, a ich ciało może mieć jednolitą barwę lub być pokryte paskami. Nie wytwarzają jadu szkodliwego dla człowieka.

Pająki aksamitnikowate

Pająki aksamitnikowate często mieszkają w ogrodach, liściach i stosach drewna, jednak jesienią mogą często przenosić się do pomieszczeń. Ich populacja zwiększa się znacząco w okresie jesiennym, co powoduje wiele inwazji w domach.

Pająki ukośnikowate

Przednie dwie pary nóg pająka ukośnikowatego są skierowane w bok i są dłuższe niż tylne dwie pary, dzięki czemu pająk może używać ich głównie do polowania, ponieważ nie buduje sieci. Są to niezwykle cierpliwi łowcy, znani z tego, że czasami mogą czekać na obiad kilka dni, a nawet kilka tygodni.

Źli chłopcy

Chociaż jad większości pająków nie jest szkodliwy dla człowieka, niektóre osobniki mogą być niezwykle niebezpieczne i powodować ogromny ból. W przypadku ukąszenia przez któregoś z tych pająków należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli znajdziesz dużą ilość któregoś z tych pająków w swoim domu, w celu ich usunięcia najlepiej jest skontaktować się z profesjonalistą.

Gdzie jest sieć?

Wbrew częstemu przekonaniu, nie wszystkie pająki budują sieć i nie wszystkie sieci są bardzo rozbudowane. Pająki, które tworzą rozbudowane sieci, aby łapać swe ofiary, są określane mianem „łowców pasywnych”, natomiast te, które nie tworzą sieci, są nazywane „łowcami aktywnymi”, ponieważ poruszają się, aktywnie poszukując ofiar.

Wrażliwość na pająki

Chociaż pająki są gwiazdami koszmarów i horrorów na całym świecie, są one bardzo pożyteczne. Stworzenia te polują na inne szkodniki, takie jak komary, muchy, mole, a nawet inne pająki, pomagając zapobiegać wydostaniu się ich poza kontrolę. Jeżeli jesteś w stanie poradzić sobie z lękiem przed pająkami, nie powinieneś zabijać ich, chyba że będą Ci zagrażały. Jeżeli jeden osobnik zdoła przedostać się do Twojego domu i nie jest jadowity, spróbuj złapać go do słoika i wypuścić na zewnątrz.

Czy wiesz, że...?

Nasosznik tak naprawdę wcale nie jest pająkiem, lecz należy do innego rzędu pajęczaków zwanego „kosarzami”. W przeciwieństwie do pająków, nasosznik nie ma dwóch oddzielnych odcinków ciała i posiada tylko dwoje oczu (w przeciwieństwie, zwykle, do ośmiu).