Jak leczyć użądlenie przez osę lub szerszenia?

Zmyj ból

Walkę z osami lub szerszeniami należy prowadzić z ostrożnością. W przypadku użądlenia opuść teren i jak najszybciej umyj miejsce użądlenia wodą z mydłem. Zimny okład może pomóc zmniejszyć obrzęk. Chociaż jesteśmy ekspertami od robaków, nie znamy się zbyt dobrze na medycynie, a więc, jeżeli Twoje objawy będą gorsze niż łagodny ból i obrzęk, udaj się jak najszybciej do lekarza!

Znaj swojego wroga

Osy często nie żądlą, chyba że zakłócony zostanie spokój ich gniazda, jednak gdy już będą chciały Cię użądlić, mogą być bardzo agresywne. Z drugiej strony osy mogą użądlić Cię bez jakiejkolwiek prowokacji z Twojej strony i możesz paść ich ofiarą zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią.

Nie daj się użądlić, bądź inteligentny

  1. W przypadku jedzenia na zewnątrz pamiętaj o przykrywaniu żywności.
  2. Zamykaj szczelnie pojemniki na śmieci.
  3. Jeżeli przeszkadza Ci osa poszukująca jedzenia, nie próbuj jej uderzyć. Po prostu powoli odsuń się od niej.
  4. Przechowuj pojemniki na śmieci z dala od miejsc, w których jadasz.
Nie tylko jeden raz i koniec

Pszczoły (pożyteczne robaki, które zapylają kwiaty) zwykle umierają po użądleniu, jednak osy i szerszenie są często w stanie przeżyć i użądlić ponownie. Ważne jest, aby natychmiast opuścić teren, co pozwoli uchronić się przed wielokrotnym użądleniem. Gdy osa użądli swoją ofiarę, wydziela „feromon ataku”, który pobudza do ataku również osy znajdujące się w pobliżu.

Zabij gniazdo

Możesz także uchronić się przed użądleniem, niszcząc gniazdo zaraz po jego zobaczeniu. Wczesne i natychmiastowe zwalczenie gniazda może ograniczyć ryzyko użądlenia w przyszłości.

Odetnij je

Aby uniemożliwić osom lub szerszeniom dostęp do domu, pamiętaj o jego właściwym i szczelnym zamykaniu. Zamykaj drzwi i okna, utrzymuj siatki w nienagannym stanie oraz uszczelniaj wszelkie pęknięcia prowadzące do domu. Owady te będą najprawdopodobniej chciały przedostać się do domu wiosną, kiedy królowa poszukuje miejsca na założenie gniazda, lub późnym latem i wczesną jesienią, kiedy szukają one słodkiego jedzenia.

Unikaj niespodziewanych użądleń

Pamiętaj, aby przykrywać napoje na zewnątrz. Osy i szerszenie przyciąga słodka rozkosz zawarta w niektórych napojach, do których często wchodzą, aby ich posmakować.