Jak pozbyć się karaluchów?

Sprzątaj, aby zapobiegać karaluchom, i stosuj przynęty, aby lepiej zapanować nad nimi

Chociaż całkowite pozbycie się karaluchów jest trudne, z pewnością pomóc może sprzątanie w połączeniu z naprawą domu, zabiegami miejscowymi oraz stosowaniem odpowiednich produktów. Najpierw należy wysprzątać dom, aby usunąć wszelką odsłoniętą żywność, która może przyciągać karaluchy. Następnie użyj sprayów, aby przeprowadzić atak na karaluchy, które widzisz, a także zaatakować je w ich kryjówkach (takich jak pęknięcia i szczeliny). W dalszej kolejności przejmij kontrolę nad tym problemem, używając przynęt w celu zabicia karaluchów, których nie widzisz. Na koniec zastosuj barierę celem utworzenia linii obrony wokół domu, która uniemożliwi karaluchom przedostanie się do środka.

Zacznij od wyczyszczenia powierzchni

Kompleksowe podejście do problemu z karaluchami

karaluchy w kuchni

Ponieważ karaluchy uwielbiają jeść te same rzeczy, co my, nie pozwól, aby były gościem podczas Twojego obiadu, pamiętając o dokładnym sprzątaniu. Ścieraj rozlane jedzenie lub napoje (zwłaszcza gdy są słodkie, tłuste lub zawierają dużo skrobi). Sprzątaj za piekarnikiem, lodówką i innymi urządzeniami oraz przechowuj jedzenie w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pamiętaj o wyrzucaniu starych kartonów i gazet, w których karaluchy lubią się ukrywać. Pamiętaj także o usuwaniu karmy, gdy Twój zwierzak skończy jeść.

5 wskazówek dotyczących rozkładania przynęty i czekania
  1. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, użyj jednocześnie całej przynęty na karaluchy, jaka znajduje się w opakowaniu. Pamiętaj, aby przed jej użyciem przeczytać etykietę.
  2. Nigdy nie spryskuj przynęty ani powierzchni wokół niej środkiem owadobójczym w aerozolu lub płynie, ponieważ spowoduje to, że karaluchy nie zjedzą przynęty. Nie kładź także przynęty w miejscu spryskanym tym produktem.
  3. Wymieniaj przynęty na karaluchy co trzy miesiące lub częściej, jeżeli się kończą.
  4. Przynęty te nie zabijają metodą kontaktową, a także nie powodują, że karaluchy umierają w ich wnętrzu. Karaluchy zjadają przynętę, a następnie wracają do gniazda, gdzie zabijają ukrywające się osobniki. A zatem nie przejmuj się, jeżeli zobaczysz karalucha zaraz po rozłożeniu przynęt!
  5. Celem przynęt na karaluchy jest konkurowanie z innymi źródłami pożywienia. W związku z tym, im więcej resztek jedzenia i picia usuniesz, tym lepiej.
Czy wiesz, że...?

Karaluchy są znane z tego, że trudno nad nimi zapanować, ponieważ rozmnażają się tak szybko. Jeden karaluch niemiecki (mniejsza odmiana) może złożyć jednocześnie 40 jaj!

---

Usuń dywanik powitalny dla karaluchów

pistolet do uszczelniania

Nie ułatwiaj karaluchom wstępu do swojego domu. Uszczelnij otwory na zewnątrz, aby zapobiec inwazji dużych karaluchów. Większość karaluchów można znaleźć w ciemnych i wilgotnych miejscach, takich jak piwnice, szafy, pod zlewami kuchennymi, łazienki i otwory, przez które rury wchodzą w ściany. Pomóc może także dbanie o to, aby piwnica była sucha, oraz utrzymywanie instalacji wodociągowej w dobrym stanie.

---

Wskazówka od eksperta

Nie spryskuj przynęt (ani nie kładź przynęt w miejscach spryskanych)

Nie kładź przynęt na karaluchy na powierzchniach, które zostały spryskane środkiem owadobójczym w aerozolu lub płynie. Może to uniemożliwić karaluchom powrót do gniazda i przekazanie przynęty pozostałym osobnikom. I odwrotnie, nie należy spryskiwać przynęt, ponieważ przez to mogą one stać się niejadalne dla karaluchów.

----

Twory ciemności

żarówka 

Karaluchy wypracowały sobie sposób na przeżycie, polegający na większym ukrywaniu się przed naturalnymi drapieżnikami, które na nie polują, a zatem będą częściej wychodziły, gdy będzie ciemno i będzie groziło im mniejsze niebezpieczeństwo na skutek zdeptania przez człowieka. Co interesujące, samo włączenie światła nie wystraszy karalucha. To, co wywołuje u nich lęk i powrót do kryjówki, to drgania, hałas i prądy powietrza, a nie światło.

Skąd przychodzą karaluchy?

dom

Karaluchy niemieckie (mniejsza odmiana) żyją w pomieszczeniach i mogą przychodzić z sąsiednich domów, mieszkań, bloków, śmietników lub piwnic. Mogą także być przynoszone wraz z jedzeniem lub innymi opakowaniami, takimi jak kartony lub worki papierowe. Karaluchy amerykańskie (większa odmiana) zwykle przedostają się do środka z zewnątrz, zwłaszcza na południu Stanów Zjednoczonych. Można znaleźć je na zewnątrz wokół fundamentów, w pobliżu tarasów, pod mierzwą lub w kanalizacji.

Więcej linii obrony

Najważniejsza jest wytrwałość. Jeżeli karaluchy stale wracają, nie pozwól im wygrać.